Galeria trunków - Whisky

Cava - hiszpańskie wino musujące

Cava hiszpańskie wino musujące

Gdy myślimy o winach musujących, często pierwsze skojarzenia to francuski szampan lub włoskie prosecco. Jednak warto zwrócić uwagę także na hiszpańską cavę, która od wieków zachwyca swoim owocowym smakiem i złożonym, eleganckim aromatem.

Cava, hiszpańskie wino musujące, ma swoje korzenie w XIX-wiecznej Katalonii. Nazwa pochodzi od słowa "cavas", oznaczającego podziemne piwnice, w których przechowuje się wina. Pierwsza butelka cavy została wyprodukowana w 1872 roku przez Josepa Raventósa w winnicy Codorníu. Jego podróż do Szampanii, gdzie zapoznał się z metodą produkcji szampana, zainspirowała go do stworzenia tego wyjątkowego trunku.

Cava jest produkowana tradycyjną metodą, znaną również jako méthode champenoise. Proces ten obejmuje wtórną fermentację w butelce, co nadaje winu musujący charakter. Po pierwszej fermentacji, wino jest butelkowane razem z mieszanką cukru i drożdży, co prowadzi do drugiej fermentacji, podczas której wytwarza się dwutlenek węgla. Hiszpańska cava jest chroniona znakiem DOP (Denominación de Origen Protegida).

Do produkcji cavy używa się głównie trzech autochtonicznych szczepów winogron: Macabeo, Xarel·lo i Parellada. Macabeo zapewnia świeżość i aromaty owocowe, Xarel·lo nadaje strukturę i kwasowość, a Parellada dodaje delikatności i elegancji. Chociaż cava może być produkowana w różnych częściach Hiszpanii, największa koncentracja winnic znajduje się w Katalonii, zwłaszcza w regionie Penedès. Inne regiony produkujące cavę to Valencia, La Rioja, Navarra, Aragon oraz Extremadura.

Rodzaje Cavy

Cava występuje w różnych stylach, które różnią się poziomem cukru resztkowego:

  • Brut Nature: bez dodatku cukru.
  • Extra Brut: minimalna ilość cukru.
  • Brut: wytrawna.
  • Extra Seco: półwytrawna.
  • Seco: półwytrawna, wyraźnie słodsza.
  • Semi-Seco: półsłodka.

Cava jest również klasyfikowana na podstawie czasu leżakowania:

  • Cava de Guarda: od 9 do 17 miesięcy.
  • Cava Reserva: od 18 do 30 miesięcy.
  • Cava de Gran Reserva: ponad 30 miesięcy.
  • Cava de Paraje Calificado: ponad 36 miesięcy.

Znane marki

Familia Oliveda

Familia Oliveda to rodzinna winnica z ponad stuletnią tradycją, której początki sięgają 1764 roku. Znajduje się w regionie Empordà, który słynie z produkcji wysokiej jakości win. Rodzina Oliveda od pokoleń skupia się na produkcji cavy, dbając o zachowanie tradycyjnych metod i wartości. Winnica oferuje szeroką gamę win, od mocno wytrawnych po słodsze, zaspokajając różne gusta miłośników wina. Familia Oliveda szczególnie ceni sobie terroir, czyli unikalne warunki geograficzne i klimatyczne, które wpływają na jakość winogron. Dzięki temu każda butelka cavy zachowuje wyjątkowy charakter regionu Empordà.

Winnica wykorzystuje głównie tradycyjne szczepy winogron, takie jak Macabeo, Xarel·lo i Parellada. Stosowanie metod ekologicznych i zrównoważonych praktyk uprawy winorośli jest również priorytetem w produkcji. Familia Oliveda zdobyła wiele nagród i uznanie na międzynarodowych konkursach winiarskich, co świadczy o wysokiej jakości ich produktów. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc wyjątkowe wina musujące, które zachwycają smakiem i aromatem.

Freixenet

Freixenet jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek cavy na świecie, z historią sięgającą 1861 roku. Firma została założona w Sant Sadurní d'Anoia w regionie Katalonia, który jest sercem produkcji cavy. Freixenet słynie z produkcji wysokiej jakości win musujących, a ich produkty są eksportowane do ponad 100 krajów na całym świecie. Jednym z najbardziej znanych produktów jest Freixenet Cordon Negro, charakterystyczny za swój elegancki, czarny design butelki. Freixenet kontynuuje rodzinne tradycje, jednocześnie wprowadzając innowacje technologiczne i ekologiczne praktyki w uprawie winorośli.

W winnicy używa się tradycyjnych metod produkcji cavy, ale również eksperymentuje się z nowymi technikami, aby stale podnosić jakość. Freixenet angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, co jest integralną częścią ich filozofii. Firma regularnie zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia za swoje wina, co świadczy o ich konsekwentnej dążności do doskonałości. Freixenet jest symbolem hiszpańskiej cavy, łączącym tradycję z nowoczesnością i pasją do tworzenia wyjątkowych win musujących.

Codorníu

Codorníu to najstarsza winnica produkująca cavę, założona w 1551 roku, co czyni ją jednym z pionierów winiarstwa w Hiszpanii. Winnica znajduje się w regionie Penedès, który jest idealnym miejscem do uprawy winorośli dzięki swojemu unikalnemu mikroklimatowi i glebom. Codorníu jest uznawana za lidera wśród producentów win musujących, z długoletnią tradycją i bogatym dziedzictwem winiarskim. Firma była pionierem wprowadzenia tradycyjnej metody produkcji cavy, zwanej méthode champenoise, do Hiszpanii. Codorníu słynie z innowacyjnego podejścia, łącząc nowoczesne technologie z tradycyjnymi metodami produkcji, aby tworzyć wina o najwyższej jakości.

Winnica wykorzystuje szeroką gamę szczepów winogron, w tym Macabeo, Xarel·lo, Parellada oraz Chardonnay, co pozwala na tworzenie zróżnicowanych i kompleksowych win. Codorníu zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach winiarskich, co potwierdza jej pozycję jako producenta wybitnych win musujących. Firma angażuje się również w zrównoważony rozwój i ekologiczne praktyki uprawy winorośli, dbając o przyszłość środowiska. Codorníu to synonim jakości, tradycji i innowacji w świecie cavy.

Raventós i Blanc

Raventós i Blanc to producent cavy premium, którego korzenie sięgają 1497 roku, co czyni go jednym z najstarszych producentów win musujących w Hiszpanii. Winnica znajduje się w regionie Penedès i koncentruje się na ekologicznej uprawie winorośli oraz biodynamicznych metodach produkcji. Raventós i Blanc jest znany z produkcji wyjątkowych win musujących, które charakteryzują się intensywnymi nutami gruszek, cytrusów, brioszki i miodu. Firma zdecydowała się opuścić prestiżową apelację cava, aby tworzyć wina na własnych zasadach, co pozwala na większą swobodę i innowacyjność.

Raventós i Blanc używa tradycyjnych szczepów winogron, takich jak Macabeo, Xarel·lo i Parellada, aby zachować autentyczny charakter swoich win. Firma kładzie duży nacisk na terroir, wierząc, że unikalne warunki geograficzne i klimatyczne regionu Penedès są kluczowe dla jakości win. Raventós i Blanc zdobył liczne nagrody i wyróżnienia za swoje wina, co potwierdza ich zaangażowanie w tworzenie produktów najwyższej jakości. Wina te są produkowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co jest integralną częścią filozofii firmy.

Recaredo

Recaredo to winnica specjalizująca się wyłącznie w produkcji cavy brut nature, bez dodatku cukru, co wyróżnia ją na tle innych producentów. Założona w 1924 roku, znajduje się w regionie Alt Penedès i od początku swojego istnienia stawia na jakość i długie dojrzewanie swoich win. Recaredo kładzie duży nacisk na ekologiczne praktyki uprawy winorośli, co jest integralną częścią ich filozofii produkcji. Wszystkie wina Recaredo dojrzewają co najmniej 30 miesięcy, co nadaje im głęboki i złożony charakter.

Winnica używa wyłącznie tradycyjnych metod produkcji, co zapewnia autentyczność i wysoką jakość każdego wina. Recaredo jest pionierem w zastosowaniu biodynamicznych metod uprawy winorośli, co pozwala na produkcję win, które są odzwierciedleniem ich terroir. Firma zdobyła wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, co potwierdza ich zaangażowanie w produkcję wybitnych win musujących. Recaredo to marka, która łączy tradycję z nowoczesnymi praktykami, tworząc wina, które zachwycają swoją głębią i elegancją.

Parés Baltà

Parés Baltà to rodzinna winnica z długą historią sięgającą 1790 roku, znana z produkcji cavy zgodnie z zasadami ekologicznej uprawy winorośli. Winnica znajduje się w regionie Penedès, który oferuje idealne warunki do uprawy winogron dzięki swojemu zróżnicowanemu terroir. Parés Baltà jest zaangażowana w zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko, co jest kluczowe w ich procesie produkcji. Firma używa tylko naturalnych metod uprawy winorośli, unikając pestycydów i sztucznych nawozów, co pozwala na produkcję win o wyjątkowej czystości i autentyczności.

Parés Baltà oferuje szeroką gamę cavy, od wytrawnych po słodsze, zaspokajając różne gusta miłośników wina. Winnica używa tradycyjnych szczepów winogron, takich jak Macabeo, Xarel·lo i Parellada, aby tworzyć wina o złożonym i świeżym charakterze. Parés Baltà zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach winiarskich, co potwierdza wysoką jakość ich produktów. Firma jest również zaangażowana w innowacje, stale eksperymentując z nowymi technikami i metodami produkcji, aby podnosić jakość swoich win. Parés Baltà to marka, która łączy tradycję z nowoczesnością, oferując wina musujące, które zachwycają swoją świeżością i wyjątkowym smakiem. Hiszpańska cava zachwyca swoim świeżym i owocowym profilem, a także różnorodnością smaków.

Niezależnie od tego, czy szukamy czegoś wytrawnego, czy delikatnie słodkiego, cava sprawdzi się idealnie dzięki swojej wszechstronności. Łączy tradycję z nowoczesnością, a jej bogata historia i różnorodność sprawiają, że jest ceniona zarówno w Hiszpanii, jak i na całym świecie.

Czy podobał Ci się artykuł? Zostaw proszę swoją ocenę.