Galeria trunków - Whisky

Koniak - Tajemnice i tradycja francuskiej brandy

Koniak, to wyjątkowy rodzaj brandy pochodzący z regionu Cognac we Francji. Powstaje z destylacji białego wina, które jest poddawane dwukrotnej destylacji w specjalnych aparatach. Następnie trafia do dębowych beczek, gdzie dojrzewa przez co najmniej dwa lata. Proces ten nadaje koniakowi bogactwo smaku, a także delikatną nutę wanilii i dębu. Koniak dzieli się na różne kategorie w zależności od wieku i jakości. VS (Very Special) to koniak dojrzewający co najmniej 2 lata. VSOP (Very Superior Old Pale) to koniak dojrzewający co najmniej 4 lata. XO (Extra Old) to koniak dojrzewający co najmniej 10 lat.

Koniak Hennessy Paradis Extra

W 1979 roku, Maurice Fillioux stworzył unikalny koniak Paradis Extra na bazie destylatów przygotowanych jeszcze przez jego dziadka. W tym arcydziele zebrano ponad 100 rzadkich destylatów dojrzewających nawet do 130 lat. Paradis Extra jest wyjątkowo różnorodny, zawiera najbogatszy bukiet aromatów, zadziwiająco harmonijnie pojawiających się jeden po drugim. Jego smak jest bardzo trwały. Koniakiem Paradis Extra najlepiej delektować się w formie czystej lub podawać go dobrze zmrożonego (-18°C). Taki sposób podania nazywa się Paradis Givré i jest idealny do degustacji razem z foie gras.

czytaj więcej...
Koniak Hennessy VS

Hennessy Very Special to kompozycja około 40 destylatów, z okresem dojrzewania od 2,5 do 8 lat. Hennessy V.S. to symbol energii i nowoczesności, wykwintne połączenie siły i elegancji. Koniak charakteryzuje się wyraźnym orzeźwiajacym smakiem, z delikatnym aromatem drewna przechodzącego w aromat orzecha laskowego. W późniejszych odczuciach smakowych wyczuwalna jest nutka wanilii, powstała dzięki dojrzewaniu w nowych beczkach dębowych.
Koniak Hennessy jest wytwarzany z winogron rosnących tylko w ściśle określonym rejonie południowo-zachodniej Francji w okolicach miasta Cognac. Powstaje w wyniku niezmiennego od XVI wieku procesu podwójnej destylacji wina, kontrolowanego przez jedną rodzinę, która do siedmiu pokoleń jest związana z Hennessy. Po długim okresie leżakowania w dębowych beczkach destylatów używa się do komponowania poszczególnych gatunków. Z dziewięciu litrów wina otrzymuje się jeden litr destylatu zwanego eau-de-vie.
Hennessy to marka nr 1 na świecie w kategorii koniaków, posiadająca najbogatsze zapasy destylatów pochodzacych nawet z 1800 roku. Jest bardzo dobry do spożycia w formie czystej, z lodem lub wodą mineralną oraz w zestawie wytwornych koktajli.

czytaj więcej...
Koniak Hennessy XO

Firmę Hennessy założył w 1765 roku irlandzki oficer Richard Hennessy. Jest ona prekursorem w klasyfikacji koniaków. W XIX wieku wprowadziła zasady gwiazdkowania oraz stworzyła kategorię X.O. Kompozycja Hennessy X.O („eXtra Old”, „eXtra Ordinary”) składa się z około 100 destylatów, o wieku dojrzewania do 30 lat. Hennessy X.O jest harmonijny i elegancki. Posiada bogaty, mocny i właściwie wyrównany aromat, z przewagą aromatu dębu i czarnego pieprzu.
Koniak Hennessy jest wytwarzany z winogron rosnących tylko w ściśle określonym rejonie południowo-zachodniej Francji w okolicach miasta Cognac. Powstaje w wyniku niezmiennego od XVI wieku procesu podwójnej destylacji wina, kontrolowanego przez jedną rodzinę, która od siedmiu pokoleń jest związana z Hennessy. Po długim okresie leżakowania w dębowych beczkach, destylatów używa się do komponowania poszczególnych gatunków. Z dziewięciu litrów wina otrzymuje się jeden litr destylatu zwanego eau-de-vie.
Hennessy to marka nr 1 na świecie w kategorii koniaków, posiadająca najbogatsze zapasy destylatów (eau-de-vie) pochodzących nawet z 1800 roku. Hennessy X.O jest idealny do spożycia w formie czystej lub z lodem, doskonały w połączeniu z cygarem.

czytaj więcej...
Martell Blue Swift koniak

Martell Blue Swift to koniak, który po początkowym dojrzewaniu w tradycyjnych beczkach dębowych został dodatkowo starzony w beczkach po bourbonie z Kentucky. Charakteryzuje się bogatym i złożonym smakiem. Na pierwszym planie pojawiają się nuty wanilii i słodkich przypraw, pochodzące z beczek po bourbonie. Wyczuwalne są także owocowe nuty moreli i cytrusów oraz subtelne akcenty miodu.czytaj więcej...
Koniak  Martell V.S.

Martell vs (very special) jest najmłodszym dzieckiem w rodzinie koniaków Martell. Jest kompozycją eaux de vie, czyli destylatów winnych, leżakujących w dębowych beczkach przez 5 do 7 lat. Trunek ten charakteryzuje jasno bursztynowa barwa oraz woń owoców i kory z subtelnymi nutami wanilii i orzechów. W smaku natomiast wyróżniają go przeplatające się ciekawe posmaki suszonych owoców i dębu. Sposób podania: idealny do long drinków i klasycznych koktajli.

czytaj więcej...
Koniak Martell V.S.O.P Cognac

Koniak Martell V.S.O.P został stworzony w 1874 roku. Na butelce jest wizerunek Ludwika XIV, upamiętniający rok panowania króla Słońca i pierwszy rok firmy Martell. Koniak ten jest kompozycją dojrzałych eaux de vie pochodzących z czterech najlepszych obszarów upraw regionu Cognac, które to leżakowały w dębowych beczkach od 10 do 12 lat.
Ten pyszny i wysokiej jakości trunek ma piękny bursztynowy, głęboki kolor z aromatami dębu, miodu i wanilii.

czytaj więcej...

Czy whisky i koniak to to samo?

Whisky i koniak to dwie różne kategorie alkoholi destylowanych.

Whisky jest zazwyczaj produkowana z zacieru zbożowego (np. jęczmienia, kukurydzy, żyta), który jest fermentowany, destylowany, a następnie leżakowany w beczkach. Whisky ma zwykle intensywny, zbożowy smak z nutami drewna i przypraw.

Koniak natomiast jest rodzajem brandy, który jest produkowany głównie z winogron, zwykle z określonego regionu we Francji. Koniak przechodzi proces fermentacji, destylacji i leżakowania w drewnianych beczkach. Charakteryzuje się bogatym, kompleksowym smakiem, często z nutami owocowymi, drewna i przypraw.

Z czym się pije koniak?

Koniak można pić na różne sposoby, aby podkreślić jego bogaty smak i aromat. Można go pić samodzielnie, aby w pełni docenić jego charakterystyczny smak i aromat. Serwuj go w odpowiedniej szklance koniakowej lub kieliszku tulipanowym. Dodanie odrobiny lodu do koniaku może pomóc złagodzić niektóre nuty alkoholowe i otworzyć jego smak.

Koniak można również dodać do kawy, aby stworzyć elegancki i aromatyczny napój. Stanowi on rownież dobrą bazę dla koktajli, takich jak Sidecar czy Brandy Alexander.

Czy każdy koniak to brandy?

Tak, każdy koniak to rodzaj brandy, ale nie każda brandy to koniak.

Koniak jest specyficznym rodzajem brandy, który jest produkowany w określonym regionie we Francji, zgodnie z ściśle określonymi przepisami i standardami. Aby nazwać alkohol koniakiem, musi być on wyprodukowany z winogron uprawianych w regionie Cognac we Francji, a proces jego produkcji jest regulowany przez prawo francuskie. Dowiedz się więcej na temat różnic i podobieństw między brandy a koniakiem.