Tequila - wszystko co warto wiedzieć na jej temat
Tequila to wysokoprocentowy trunek produkowany ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej, którego nazwa pochodzi od regionu, w którym powstaje. Tequila odgrywa ważną rolę w kulturze Meksyku, towarzysząc zarówno codziennym chwilom, jak i uroczystościom. Jest symbolem meksykańskiej gościnności i radości życia, a jej spożywanie często wiąże się z tradycyjnymi rytuałami i toastami. Kulturowe znaczenie Tequili poskutkowało wpisaniem upraw agawy oraz zabytkowych zakładów na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2006 roku.
Pochodzenie tequili
Początki tequili datuje się na XVII wiek, kiedy to powstała pierwsza wytwórnia mezcalu. Mezcal to tradycyjny meksykański alkohol destylowany z soku wielu gatunków agaw zielonych, w odróżnieniu od tequili produkowanej wyłącznie z agawy niebieskiej. Tequila w formie, jaką znamy dzisiaj, powstała dopiero w XIX wieku w okolicy Guadalajary. Z czasem przestała być wyłącznie lokalnym trunkiem i zaczęła zyskiwać na popularności również w Stanach Zjednoczonych. Pojawienie się nowych marek na rynku i eksport na cały świat wyniosły Tequilę na piedestał wśród wysokoprocentowych destylatów. Lista miejsc, z których może pochodzić alkohol oznaczony jako tequila, jest ograniczona. Jest to m.in. miasto Tequilo i okolice Guadalajary.
Agawy uprawiane w ogrodach zwanych potreros, muszą pochodzić ze stanów Jalisco, Guanajuato, Michoacan, Nayarit albo Tamaulipas, aby móc produkować z nich Tequile. Rosną one od 8 do 10 lat, a sposoby ich uprawy są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Gdy piña, czyli trzon łodygi, który jest najbogatszy w niezbędne cukry, jest gotowy do zbioru, zmniejsza się i przybiera kasztanowy kolor. Zbiory tak naprawdę trwają cały rok, ponieważ rośliny nie dojrzewają jednocześnie.
Proces często zaczyna się od wstępnego podgotowania łodyg, aby usunąć z nich włoski niszczące smak soku. Właściwe gotowanie ma na celu zmiękczenie łodyg oraz przemienienie węglowodanów w fermentujące cukry. Następnie wydobywa się kwaśny sok, który miesza się z drożdżami. Fermentacja trwa od 7 do 12 dni, a jej efektem jest niskoprocentowy napój zwany pulque, który trafia do podwójnej destylacji.
Gotowa Tequila powinna zawierać od 35% do 55% alkoholu, a po samej destylacji jest bezbarwna. Taki produkt może trafić od razu do butelek jako Tequila blanco albo do beczki, aby stać się Tequila oro. Oryginalna tequila wytwarzana w 100% z agawy jest zawsze butelkowana w Meksyku i może mieć oznaczenie Hecho en Mexico. Jedynie tequila mixto (nie jest w 100% z agawy) może być butelkowana poza krajem.
Rodzaje tequili
Tequila Blanco, znana również jako „srebrna”, jest butelkowana zaraz po destylacji lub po krótkim okresie odpoczynku. Charakteryzuje się wyrazistym smakiem agawy i świeżością.
Tequila Reposado dojrzewa w dębowych beczkach przez co najmniej dwa miesiące, ale nie dłużej niż rok. Zyskuje w ten sposób delikatne nuty wanilii i dębu, pozostając jednocześnie wyrazistą.
Tequila Añejo starzona jest przez co najmniej rok w małych beczkach dębowych. Jej smak jest głębszy, a barwa żółtobrunatna.
Tequila Extra Añejo to najstarsza kategoria, starzona przez co najmniej trzy lata w beczkach dębowych.
Regiony produkcji tequili
Stan Jalisco, a zwłaszcza okolice miasta Tequila, jest głównym regionem produkcji tequili. Klimat, gleba i tradycje tego regionu tworzą idealne warunki dla uprawy agawy błękitnej. Poza Jalisco tequila może być produkowana w wybranych regionach stanów: Michoacán, Guanajuato, Nayarit i Tamaulipas, które również posiadają odpowiednie warunki do uprawy agawy. Podobnie jak wina z regionu Champagne we Francji, tequila ma chronioną nazwę pochodzenia (Denominación de Origen), która zapewnia autentyczność i jakość trunku.
Parowanie tequili z jedzeniem
Tradycyjnie tequila jest podawana z daniami kuchni meksykańskiej, takimi jak tacos, ceviche, guacamole czy chiles rellenos, które komplementują jej różnorodne smaki. Nowoczesne parowania tequili obejmują kombinacje z kuchnią międzynarodową, taką jak sushi, tapas czy desery czekoladowe, które odkrywają nowe aspekty tego trunku. Tequila może być także używana jako składnik w kuchni, dodając głębi smaku do dań mięsnych, sosów czy deserów.
Picie tequili
Bardzo popularnym sposobem jest oczywiście picie Tequili w kieliszkach w asyście różnych dodatków. Tequile blanco pijemy z solą i cytryną, a Oro z cynamonem i pomarańczą. Najpierw zlizujemy sól/cynamon, a potem wypijamy zawartość kieliszka i zagryzamy cytryną/pomarańczą. Tequila stanowi również podstawę wielu lubianych koktajli takich jak Margarita czy Tequila Sunrise.
Tradycyjnie Meksykanie mieszają swój trunek z Sangritą, czyli sokiem pomidorowym z ostrymi przyprawami i sokiem limonkowym. Jednakże jeśli chcemy nacieszyć się bogatym smakiem starzonej tequili, zaleca się użycie odpowiednich kieliszków, dzięki którym będziemy mogli zarówno zbadać kolor i zapach trunku, jak i powoli cieszyć się różnorodnymi smakami meksykańskiej tequili.
Znane marki i producenci tequili
Znane marki tequili, takie jak Jose Cuervo, Sauza czy Patrón, mają długą historię i są cenione za swoją jakość i tradycję. Wiodący producenci tequili, tacy jak Don Julio, Herradura czy El Jimador, łączą tradycyjne metody produkcji z nowoczesnymi technologiami, oferując różnorodne produkty. Nowi producenci, jak Casamigos czy Clase Azul, zdobywają uznanie dzięki innowacyjnym podejściem i wyjątkowym produktom.
Przewodnik zakupu tequili
Oczywiście najpierw musimy zwrócić uwagę na kolor trunku znajdującego się w butelce. W przypadku nieprzezroczystej Tequili czyli Oro, należy pamiętać nazwy określające długość starzenia trunku. Bardzo ważnym elementem, który powinien znajdować się na butelce, jest pochodzenie danego produktu oraz czy jest destylatem w 100% wytworzonym z agawy. Wszystkie te elementy pomogą wybrać odpowiedni rodzaj tequili takiej, jakiej potrzebujemy.
Tequila to nie tylko alkohol, ale także bogata historia i owoc kultury Ameryki Północnej. Za każdą butelką stoi długi i wymagający proces oparty na wiekowych tradycjach. Zapoznanie się z różnymi rodzajami tequili i metodami jej degustacji to fascynująca podróż, która pozwala odkryć bogactwo smaków i tradycji tego wyjątkowego trunku. Pomimo długiej historii wiele jest jeszcze do odkrycia.