Galeria trunków - Whisky

Cydr - Historia i najlepsze marki

Cydr z Chyliczek

Historia powstania cydru

Cydr to napój alkoholowy produkowany z jabłek, zazwyczaj o niskiej zawartości alkoholu. Tak jak wino czy piwo, cydr od wielu wieków pojawia się na kartach historii. Pierwsze wzmianki o cydrze pojawiają się w zapisach z czasów starożytnych Egipcjan, którzy około 3000 lat p.n.e. znali proces fermentacji jabłek. Rzymianie, którzy przejęli wiele tradycji od swoich poprzedników, rozpowszechnili cydr w Europie, zwłaszcza w Brytanii, gdzie klimat sprzyja uprawie jabłoni. 

W średniowiecznej Europie cydr zyskał na popularności, zwłaszcza we Francji i Anglii. W Normandii oraz w regionie West Country produkcja cydru stała się integralną częścią lokalnej kultury i gospodarki. W Anglii cydr stał się tak popularny, że w XVII wieku niektóre regiony używały go jako formy wynagrodzenia dla pracowników rolnych. 

W Polsce pomimo pierwszych wzmianek na temat cydru pochodzących z XVI wieku to dopiero w XIX w. produkcja tego napoju rozwinęła się na większą skalę. Prawdziwy rozkwit cydru w Polsce nastąpił jednak dopiero w XXI wieku. Liberalizacja przepisów dotyczących produkcji cydru w 2011 roku przyczyniła się do wzrostu liczby producentów oraz popularyzacji tego napoju.

Europa dominuje na światowym rynku cydru, stanowiąc ponad 60% jego całkowitej wartości. Najwięksi konsumenci to Irlandia i Wielka Brytania, gdzie średnie roczne spożycie na osobę wynosi około 15 litrów, co razem stanowi 40% globalnego rynku. Inne kraje o długiej tradycji produkcji, takie jak Hiszpania, Francja i Niemcy, pozostają znacznie w tyle. Wzrost popularności cydru w Europie Środkowej jest napędzany głównie przez Polskę, Ukrainę i Czechy.

Cydrownia Chyliczki

Na rynku polskim istnieje kilku znaczących producentów. Cydrownia Chyliczki założona w 2014 roku, wciąż zachowuje swój rodzinny charakter. Od samego początku jej misją była produkcja wysokiej jakości cydrów rzemieślniczych, co osiąga dzięki starannemu doborowi jabłek oraz trosce o każdy etap produkcji.

Cydrownia Chyliczki stawia na jakość surowców i tradycyjne metody produkcji. Cydry powstają tylko raz w roku, w momencie, gdy jabłka osiągną pełną dojrzałość. Proces fermentacji odbywa się zgodnie z metodami stosowanymi przy produkcji win musujących, co nadaje napojowi wyjątkowy charakter. Jabłka używane do produkcji pochodzą z mazowieckich sadów, gdzie nie stosuje się intensywnej ochrony chemicznej. Choć owoce są mniejsze, ich smak jest niezwykle skoncentrowany, co przekłada się na unikalny aromat i głębię cydru.

Produkcja cydrów w Cydrowni Chyliczki jest procesem wymagającym cierpliwości. Każdy cydr dojrzewa od sześciu miesięcy do kilku lat, aby osiągnąć pełnię swojego potencjału. Jabłka potrzebują czasu, aby rozwijać swoje walory smakowe. Dzięki temu cydry z Chyliczek cechują się złożonym bukietem aromatów i smaków, który jest odzwierciedleniem tradycyjnego podejścia do rzemiosła.

Za Cydrownią Chyliczki stoi pasja i zaangażowanie Dariusza i Dominiki – ojca i córki – oraz zaprzyjaźnionej rodziny Piotra. Połączenie ich sił oraz różnorodnych doświadczeń zawodowych i osobistych zaowocowało stworzeniem marki, która jest odzwierciedleniem ich wspólnej miłości do cydru. Do sukcesu firmy przyczyniają się również najbliżsi członkowie rodziny, którzy wspierają ją na każdym kroku.

Cydrownia Chyliczki to nie tylko producent cydru, ale przede wszystkim miejsce, gdzie tradycja spotyka się z pasją, a jakość surowców łączy się z rzemieślniczym kunsztem. To wszystko sprawia, że cydry z Chyliczek są prawdziwą dumą polskiego rzemiosła i doskonałym przykładem na to, jak z sercem i zaangażowaniem można tworzyć wyjątkowe produkty.

Cydr Lubelski: Jabłkowe serce Lubelszczyzny

Lubelszczyzna, znana jako jedno z najważniejszych jabłkowych zagłębi Polski, jest miejscem, z którego wywodzi się Cydr Lubelski. Ten region, bogaty w malownicze krajobrazy i różnorodną kulturę, może pochwalić się długą tradycją sadowniczą. Zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem wielkości sadów jabłkowych, obejmujących aż 22 tysiące hektarów, z produkcją wynoszącą pół miliona ton jabłek rocznie. W lokalnych sadach nadal można znaleźć najstarsze odmiany jabłoni, takie jak Kronselka, Szara Reneta, Kosztela i Antonówka, które nadają cydrowi wyjątkowy smak i aromat.

Dzięki doskonałym glebom i odpowiedniemu klimatowi, jabłka z Lubelszczyzny charakteryzują się niezwykłym aromatem i bogactwem smaku. To właśnie te cechy sprawiają, że Cydr Lubelski jest tak wyjątkowy. Produkowany w zakładzie w Biłgoraju, cydr trafia na półki sklepowe w całej Polsce.

W Mikołajówce, siedzibie Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru, dba się o naturalność i jakość polskiego cydru, wspierając jednocześnie lokalną produkcję sadowniczą. Stowarzyszenie prowadzi także pierwszą pokazową cydrownię, która stanowi atrakcję turystyczną i miejsce szkoleń dla sadowników zainteresowanych produkcją cydru.

Lublin, stolica regionu, jest nazywany najbardziej "zacydrowanym" miastem w Polsce. Odbywa się tu Lubelskie Święto Młodego Cydru, kiedy to świętuje się pierwsze zbiory jabłek i produkcję młodego cydru. Lublin to także tętniące życiem miasto inspiracji, które przyciąga turystów zabytkami, kulturą oraz licznymi festiwalami, koncertami i imprezami tematycznymi.

Spożycie cydru w Polsce

Coraz większe spożycie cydru w Polsce wynika z kilku kluczowych czynników. Przede wszystkim, rosnąca popularność zdrowego stylu życia i naturalnych produktów skłania konsumentów do wyboru napojów o mniejszej zawartości alkoholu i cukru, a cydr idealnie wpisuje się w te trendy. Ponadto, cydr jest często postrzegany jako bardziej orzeźwiająca i lżejsza alternatywa dla piwa i wina, co przyciąga młodsze pokolenie konsumentów szukających nowych smaków. 

Wzrost świadomości na temat lokalnych i rzemieślniczych produktów również przyczynia się do większego zainteresowania cydrem, zwłaszcza że Polska ma bogate tradycje sadownicze i dostęp do wysokiej jakości jabłek. Dodatkowo, działania marketingowe i coraz szersza dostępność cydrów w sklepach i restauracjach sprawiają, że napój ten staje się bardziej dostępny i popularny wśród Polaków.

Czy podobał Ci się artykuł? Zostaw proszę swoją ocenę.