Galeria trunków - Whisky

Kieliszki do drinków - Praktyczny przewodnik

Kieliszki do drinków

Jak dobrać szkło do drinka?

Szkło w świecie drinków i koktajli to nie tylko narzędzie, ale element, który może wpłynąć istotnie na doświadczenia smakowe. Jak dobrze wybrać szkło do naszego drinka? Najpierw musimy zrozumieć, dlaczego do danych trunków używamy danego rodzaju szkła.

Kieliszki do wina

Jeśli chodzi o dobór kieliszków do wina, wszystko zależy rodzaju i koloru naszego trunku. W przypadku wina czerwonego potrzebujemy kieliszek z szeroką czaszą, dzięki czemu wino będzie mogło lepiej oddychać, co z kolei pozwoli na poprawę jego smaku i aromatu. Kieliszek do wina białego przypomina tulipan przez zwężający się ku górze kształt. Budowa takiego kieliszka pozwala białemu winu na koncentrowanie delikatnych aromatów i wolniejsze utlenianie się. 

Najczęściej wybieranym rodzajem kieliszka do win musujących jest model o nazwie „flet”. Charakteryzuje się on długą, wąską formą, która powoduje spowolnienie ulatniania się bąbelków i aromatów. Innym popularnym kształtem kieliszków do win musujących są „tulipany”, które przypominają kształtem wcześniej opisane „flety”. „Tulipany” są również wysokie, ale posiadają szerszą czarkę, przypominającą kształtem kwiat tulipana. Taka forma umożliwia swobodne krążenie w szkle, pozwala winu oddychać, a aromat pozostaje skoncentrowany i dłużej utrzymuje się w powietrzu. Są one zalecane podczas degustacji najlepszych win musujących.

Kieliszki do whisky i brandy

Do trunków takich jak brandy czy whisky, używamy szkła typu „snifter”, inaczej popularnie nazwane „koniakówką". Ten rodzaj szkła pozwala nam na ogrzanie naszą dłonią alkoholu znajdującego się w środku oraz swobodne zamieszanie, aby lepiej poczuć ulatniające się nuty aromatyczne. Oczywiście w świecie whisky nie ma tylko jednego rodzaju preferowanego szkła. Do serwowania whisky używa się różnych rodzajów szklanek, zależnie od preferencji i tradycji regionu na przykład:

  1. Glencairn - powszechnie uznawany za szklankę dedykowaną dla whisky. Ma stożkowy kształt, który pomaga w koncentracji aromatów, a jego szeroka podstawa pozwala na lepsze mieszanie z dodatkami.
  2. Tumbler - znany również jako szklanka Old Fashioned, jest krótki i szeroki, często używany do picia whisky "on the rocks" (z kostkami lodu). Jest to bardziej casualowy wybór i nadaje się doskonale do klasycznych whisky.
  3. Copita  - to szklanka, która ma podobny kształt do tulipana, ale jest mniejsza i zazwyczaj ma dłuższą nóżkę. Jest często używana w degustacji whisky, szczególnie podczas zawodów i konkursów.

Kieliszki do koktajli

Szkło koktajlowe znane również jako szklanki do martini, przeznaczone jest do serwowania koktajli "straight-up", czyli tych wstrząśniętych albo zmieszanych z kostkami lodu, a następnie odcedzonych i przelanych do wcześniej schłodzonego szkła. W takich szklankach podaje się koktajle, takie jak: Manhattan, Martini, Metropolitan czy Daiquiri.

Szklanka typu „Highball” to długa, prosta lub o zróżnicowanym kształcie szklanka, w której podajemy klasyczne drinki, takie jak: Mojito, Gin & Tonic, Cuba Libre, Long Island Iced Tea.

Coupe” to prawdopodobnie najbardziej kultowy model szkła do koktajli. Pierwotnie został on zaprojektowany do serwowania w nich szampana, ale z czasem barmani zmienili jego przeznaczenie i zaczęli stosować jako alternatywa dla kieliszków typu Martini.

Kieliszek do „Margarity” wyróżnia się podwójną miseczką, która nadaje mu większą objętość i sprawia, że naczynie prezentuje się atrakcyjnie.

Wybierz idealny kieliszek do drinka 

Omawiając najpopularniejsze rodzaje kieliszków chcieliśmy wyjaśnić ich funkcje oraz sposób w jaki wpływają na prezentację i odbiór danego trunku. Kształt i rozmiar kieliszków decydują o skoncentrowaniu aromatów i właściwościach smakowch. Odpowiedni wybór kieliszka może znacząco podnieść jakość serwowanego koktajlu i sprawić, że picie staje się bardziej wyjątkowym doświadczeniem. Różnorodność sposobów podania różnych alkoholi może na początku wydawać się skomplikowane, jednakże pozwala na o wiele lepsze doznania smaków i aromatów, dzięki czemu nawet dobrze znane nam trunki i drinki smakują lepiej i ciekawiej.

Czy podobał Ci się artykuł? Zostaw proszę swoją ocenę.