Galeria trunków - Whisky

6 najlepszych ginów, które warto poznać

6 najlepszych ginów

Gin - klasyczny trunek charakteryzujący się swoim niezwykłym jałowcowym smakiem, na zawsze zapisał się na kartach historii. Gin po destylacji powinien mieć moc mniej więcej 40%, a swój smak zawdzięcza oczywiście szyszkojagodom jałowca.

Początki ginu datuje się na  XVII wiek, to właśnie wtedy na terenach dawnych Niderlandów (dzisiaj Holandia i część Belgii) powstał genever. Dopiero po dotarciu na wyspy brytyjskie zyskał popularność pod znaną nam dzisiaj nazwą gin. Początkowo kojarzony z raczej biedniejszymi konsumentami, wybił się na salony w XVIII wieku za sprawą brytyjskiego kolonializmu na terenie Indii. Znany obecnie drink Gin and Tonic pozwolił wojskom brytyjskim na przetrwanie w niesprzyjających warunkach dzięki chininie zawartej w toniku, która chroniła przed malarią.

Produkcja ginu zaczyna się od destylacji neutralnego spirytusu, który następnie jest aromatyzowany za pomocą jagód jałowca oraz innych ziół i przypraw, takich jak kolendra, skórka cytrusów, korzeń arcydzięgla czy cynamon. Tradycyjnie wyróżnia się kilka metod produkcji ginu: destylacja z jednoczesnym aromatyzowaniem, infuzja, a także dodawanie esencji po destylacji. Najbardziej cenione giny powstają poprzez tradycyjną destylację z użyciem miedzianych alembików.

Gin jest niezwykle wszechstronny i można go pić na wiele sposobów. Najbardziej klasyczny sposób to gin z tonikiem. Popularne są także drinki takie jak Martini, Negroni, czy Tom Collins. Gin można również spożywać solo, jednak ze względu na jego intensywny smak, najczęściej jest składnikiem koktajli.

Wyróżnia się kilka głównych odmian ginu:

  1. London Dry Gin – najbardziej klasyczna odmiana, sucha i ostra w smaku.
  2. Plymouth Gin – produkowany wyłącznie w Plymouth, bardziej złożony i bogatszy w smaku.
  3. Old Tom Gin – słodsza odmiana, popularna w XVIII i XIX wieku, obecnie wracająca do łask.
  4. Genever – niderlandzka odmiana, często o bardziej ziemistym i słodowym smaku.

A oto nasze propozycje na 6 najlepszych ginów zarówno klasycznych jak i tych mniej typowych:

1. Gin Mare

Gin Mare to hiszpański gin, który wyróżnia się unikalnym połączeniem śródziemnomorskich składników. Produkowany jest w małej destylarni w Vilanova i la Geltrú, niedaleko Barcelony. W skład tego ginu wchodzą takie botaniki jak oliwki Arbequina, bazylia, rozmaryn i tymianek, które nadają mu wyjątkowy smak. Proces produkcji obejmuje osobną destylację każdego składnika, co pozwala na precyzyjne kontrolowanie profilu smakowego. Gin Mare charakteryzuje się kompleksowym i zbalansowanym smakiem, z wyraźnymi nutami ziół i przypraw. Idealnie nadaje się do koktajli inspirowanych kuchnią śródziemnomorską. Gin ten zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach, co potwierdza jego wysoką jakość. Dzięki swojemu wyjątkowemu profilowi smakowemu Gin Mare jest często wybierany przez barmanów i koneserów na całym świecie. Jego elegancka butelka odzwierciedla śródziemnomorskie dziedzictwo, co czyni go również atrakcyjnym wizualnie.

2. Fords Gin

Fords Gin to klasyczny londyński gin, stworzony z myślą o miksologii. Za jego powstaniem stoi Simon Ford, znany ekspert w dziedzinie alkoholi, oraz destylarnia Thames Distillers. Fords Gin charakteryzuje się doskonale zbalansowanym profilem smakowym, idealnym do tworzenia różnorodnych koktajli. Składniki używane do jego produkcji obejmują jałowiec, kolendrę, skórki cytrusów, jaśmin, lawendę oraz korzeń dzięgla. Destylacja odbywa się w małych partiach, co pozwala na zachowanie najwyższej jakości trunku. Jego złożoność i harmonia smaków sprawiają, że jest ulubieńcem barmanów na całym świecie. To gin, który doskonale sprawdza się w klasycznych koktajlach takich jak Martini, Negroni czy Gin & Tonic. Marka kładzie duży nacisk na edukację i współpracę z profesjonalistami z branży, co dodatkowo zwiększa jego prestiż.

3. Malfy Gin

Malfy Gin to włoski gin, który przenosi smak śródziemnomorskich cytrusów do każdej butelki. Produkowany przez rodzinę Vergnano w destylarni Torino Distillati, ten gin jest hołdem dla włoskiej tradycji destylacji. Charakterystycznym elementem Malfy Gin są cytryny z Amalfi, które nadają mu wyjątkowo świeży i owocowy profil smakowy. W skład wchodzą również inne botaniki, takie jak jałowiec, kolendra, skórki pomarańczy i grejpfruta, a także korzeń dzięgla. Malfy Gin występuje w kilku wariantach smakowych, w tym Malfy Gin Con Limone, Malfy Gin Con Arancia Blood Orange oraz Malfy Gin Rosa. Gin ten jest często wykorzystywany do tworzenia orzeźwiających drinków na bazie cytrusów. Butelka z charakterystycznym, kolorowym designem przyciąga wzrok i oddaje radosny, włoski styl życia.

4. Bombay Sapphire Gin

Bombay Sapphire to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ginów na świecie, słynący z eleganckiej, niebieskiej butelki. Produkowany jest od 1987 roku, jednak jego receptura opiera się na staroangielskim przepisie z XVIII wieku. Gin ten zawiera dziesięć starannie dobranych składników roślinnych, takich jak jałowiec, kolendra, korzeń irysa, korzeń dzięgla, skórki cytrynowe, migdały, lukrecja, kasja, jagody cubeba oraz ziarna rajskie. Proces produkcji Bombay Sapphire obejmuje unikalną metodę destylacji parowej, która pozwala na zachowanie delikatnych aromatów wszystkich składników. Dzięki temu gin ten ma wyjątkowo gładki i złożony smak. Marka zdobyła liczne nagrody za jakość i innowacyjność. Elegancka butelka, inspirowana architekturą katedry Westminster, jest symbolem luksusu i prestiżu. Bombay Sapphire to wybór zarówno dla początkujących miłośników ginu, jak i dla doświadczonych koneserów.

5. Gordon’s Gin

Gordon's to jeden z najstarszych i najbardziej znanych ginów na świecie, którego historia sięga 1769 roku. Stworzony przez Alexandra Gordona w Londynie, gin ten szybko zdobył popularność dzięki swojemu czystemu, jałowcowemu smakowi. Receptura Gordon's jest ściśle strzeżoną tajemnicą, ale wiadomo, że zawiera klasyczne składniki, takie jak jałowiec, kolendra i korzeń dzięgla. Gin ten jest trzykrotnie destylowany, co zapewnia jego wyjątkową klarowność i jakość. Marka stała się synonimem klasycznego ginu. Dzięki swojej przystępnej cenie i wysokiej jakości Gordon's jest często wybierany zarówno przez profesjonalnych barmanów, jak i amatorów. 

6. Gin Manufakturowy

Gin Manufakturowy to polski gin, który zdobywa coraz większe uznanie dzięki swojej lokalnej produkcji i wysokiej jakości. Produkowany jest przez Manufakturę Alkoholi Gatunkowych w małych partiach, co pozwala na zachowanie najwyższych standardów. W skład ginu wchodzą starannie dobrane składniki, takie jak polski jałowiec, kolendra, skórka cytryny, lawenda i inne lokalne botaniki. Destylacja odbywa się w tradycyjnych miedzianych alembikach, co nadaje głęboki i złożony profil smakowy. Gin Manufakturowy wyróżnia się świeżością i aromatem, dzięki czemu idealnie nadaje się do różnorodnych koktajli. Jest to gin, który często wybierany jest przez barmanów do tworzenia innowacyjnych i klasycznych drinków. Marka kładzie duży nacisk na ręczną produkcję i tradycyjne metody, co czyni każdy egzemplarz unikalnym. Gin Manufakturowy zdobył liczne nagrody na polskich i międzynarodowych konkursach, co potwierdza jego wyjątkową jakość. Dzięki swojemu autentycznemu smakowi i estetycznemu opakowaniu gin ten zyskuje coraz większe grono miłośników zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Podsumowując przedstawiliśmy 6 najlepszych ginów, które zasługują na uwagę zarówno koneserów, jak i amatorów tego trunku. Każdy z tych ginów oferuje unikalne doznania smakowe i jest doskonałym wyborem do drinków, od klasycznego ginu z tonikiem po bardziej wyszukane koktajle. Niezależnie od okazji, te giny zapewnią wyjątkowe doznania i przyjemność z degustacji.