Galeria trunków - Whisky

Top 10 wódek w Polsce - Ranking najlepszych wódek

Top 10 wódek w Polsce

Jaka jest najlepsza wódka w Polsce? Która najlepiej się sprzedaje? Poznaj nasz ranking Top 10 wódek w Polsce, które naszym zdaniem warte są Twojej uwagi. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te i kilka innych pytań, ale najpierw zagłębimy się w historię naszego polskiego trunku. 

Czym jest wódka? 

Wódka jest destylowanym napojem alkoholowym o wysokiej zawartości alkoholu (nie mniej niż 37,5%, ale zazwyczaj jest to 40%). Charakteryzuje się przejrzystym wyglądem i delikatnym smakiem. Jest to produkt destylacji zwykle zbożowej lub ziemniaczanej, choć może być także produkowana z innych surowców, takich jak owoce czy melasa. 

Jak powstała wódka? 

Historia wódki jest długa i bogata, a od przybycia Słowian na nasze tereny do pierwszej powszechnej destylacji na terenie Królestwa Polski minęło około 6 wieków. Pierwotnie wódka pojawiła się w Polsce i Rosji w średniowieczu, gdzie była używana w celach medycznych. Proces jej produkcji znany był już w XIV wieku. Początkowo wódka była wytwarzana przez destylację wina lub piwa, ale z czasem zaczęto wykorzystywać inne surowce, takie jak zboże czy ziemniaki. 

Obecna sprzedaż wódki w Polsce i na świecie 

Wódka nadal pozostaje jednym z najpopularniejszych napojów alkoholowych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, chociaż jej rynek w Polsce kurczy się to właśnie za granicą sprzedaż naszego trunku wzrasta. Polska wódka jest eksportowana do ponad 100 krajów na całym świecie w tym nawet na Kubę, do Tanzanii czy Paragwaju. Kilka lat temu eksport polskiej wódki zamknął się kwotą 63 milionów dolarów, dla porównania eksport rosyjskiej wódki kosztował 18 milionów dolarów, a francuskiej, czyli lidera w świecie eksportu wódki, aż 660 milionów dolarów. 

Światowy rynek wódki jest bardzo konkurencyjny, z wieloma krajami produkującymi własne marki wódki. Jednak polska wódka nadal utrzymuje swoją pozycję jako jedna z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych na świecie. 

Ranking sprzedaży klasycznej czystej wódki w 2023 roku: 

1. Stumbras z kłosem 

Stumbras z kłosem to litewska wódka o bardzo wyrazistym charakterze. W butelce znajduje się naturalny kłos żyta, pochodzący z ekologicznych upraw, co nadaje jej delikatną nutę słodowości. Stumbras z kłosem poddawany jest czterokrotnej filtracji. 

2. Biały Bocian 

Biały Bocian jest to wódka produkowana w Polsce. Charakteryzuje się łagodnym smakiem i czystym, klarownym profilem. Jest idealna do picia w czystej postaci lub jako podstawa do drinków. Biały Bocian jest odrobinę słodkawy, ma delikatny smak, co zawdzięcza produkcji z wyselekcjonowanych ziaren kukurydzy. Wódka ta jest szczególnie polecana w postaci mocno zmrożonej, ponieważ niska temperatura wpływa korzystnie na jej delikatny smak. 

3. Żubrówka Biała 

Żubrówka Biała to wódka, która wywodzi się z Puszczy Białowieskiej. Jej charakterystyczny smak i aromat pochodzą z niedostępnych terenów natury. Swoją nienaganną czystość Żubrówka Biała zawdzięcza zastosowaniu podczas produkcji najnowszej technologii, miedzy innymi 6- krotnej destylacji. 

4. Wyborowa 

Polska Wódka Wyborowa o ugruntowanej pozycji na rynku, znana ze swojej czystości i wyjątkowej gładkości z wyczuwalnym aromatem razowego pieczywa. Wódka Wyborowa spełnia bardzo restrykcyjne wymogi, każdy etap procesu produkcji odbywa się na terenie Polski, według tradycyjnej receptury. 

5. Pan Tadeusz 

Wódka Pan Tadeusz nawiązuje do znanej literatury, przez co zyskała na dużej popularności zarówno w Polsce, jak i za granicą. Charakteryzuje się delikatnym smakiem oraz bardzo eleganckim wyglądem butelki, dzięki czemu jest chętnie kupowana jako wódka na wesele. 

6. Soplica 

Soplica jest jedną z najstarszych polskich wódek czystych. Produkowana jest od ponad 120 lat. Tajemnicą jej sukcesu jest najwyższa dbałość o tradycyjne receptury produkcji. Prezentuje łagodny smak i bardzo przyjemny finisz. 

7. Ogiński 

Bazą wódki Ogiński jest spirytus kukurydziany oraz krystalicznie czysta woda. Nazwa tego trunku nawiązuje do polskiego kompozytora M.K.Ogińskiego. Na polskim rynku wódek jest bardzo ceniona za jej wyjątkowy smak oraz bardzo wysoką dbałość o czystość podczas procesu produkcji. 

8. Ostoya Vodka 

Ostoya to kolejna wódka, która gwarantuje polskie pochodzenie składników, naszą rodzimą produkcję oraz wysoką jakość. Jest destylowana z wyselekcjonowanych zbóż pszenicy, pochodzących z Bieszczad. Jej nawa nawiązuje do poczucia bezpieczeństwa i odpoczynku. Ma ona bardzo gładki smak oraz delikatny finisz. 

9. Finlandia 

Fińska wódka Finlandia jest jedną z najpopularniejszych wódek klasy premium. Produkowana jest z fińskiego jęczmienia oraz krystalicznej czystej wody, pochodzącej z polodowcowego źródła, co gwarantuje bardzo wysoki standard. Charakteryzuje się miękkim i czystym profilem smakowym. Bardzo chętnie kupowana jest na wesela.

10. Żołądkowa Czysta De Lux 

Żołądkowa należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych marek wódki pochodzącej z Polski. Produkowana jest z wysokiej klasy składników, nadających jej neutralny smak czystej wódki oraz łagodny zapach. Od wielu lat wódka Żołądkowa jest bardzo doceniana przez polskich konsumentów, często gości na weselnym stole.

W naszym rankingu Top 10 wódek w Polsce przyjrzeliśmy się najpopularniejszym i najwyżej ocenianym trunkom na rodzimym rynku. Od klasyki po nowoczesne innowacje, polska wódka oferuje bogactwo doznań dla każdego konesera. Niezależnie od tego, czy preferujesz delikatne nuty czy intensywne aromaty, w Polsce z pewnością znajdziesz wódkę, która spełni Twoje oczekiwania. Zapraszamy do odkrywania fascynującego świata polskiej wódki i delektowania się jej wyjątkowym smakiem.

Wśród tradycyjnych wyborów na rynku wódek, coraz większą popularność zyskuje również wódka bezalkoholowa jako interesująca alternatywa. Wódka bezalkoholowa oferuje pełne spektrum aromatów i smaków typowych dla klasycznej wódki, ale bez zawartości alkoholu. Dzięki innowacyjnym metodom destylacji i starannie dobranym składnikom, produkty te pozbawione są efektów ubocznych związanych z alkoholem. Jest to doskonała opcja dla osób, które chcą ograniczyć spożycie alkoholu, ale nie chcą rezygnować z wyrafinowanego smaku i uczestnictwa w towarzyskich spotkaniach. Wódka bezalkoholowa wpisuje się w trend zdrowego stylu życia i świadomego wyboru, oferując nową perspektywę na klasyczne doznania smakowe.