Galeria trunków - Whisky

Piwo kraftowe - rodzaje, style i smaki

Piwo kraftowe Profesja

Piwo kraftowe, albo inaczej rzemieślnicze, to produkt tworzony zazwyczaj przez niezależnie i mniejsze browary. Do produkcji piw używa się zazwyczaj droższych produktów i odmienną technologię.

W Polsce tego typu piwa zaczęły stawać się popularne dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku, ale początki nowoczesnego rzemieślniczego piwa sięgają lat 80 XX wieku. Jak możemy rozróżnić style piw? Najogólniej możemy je podzielić na piwa dolnej oraz górnej fermentacji. Różnią się one głównie rodzajem drożdży, które są używane w procesie fermentacji oraz temperaturą fermentacji. Oto kilka popularnych stylów piw dla obu rodzajów fermentacji:

Piwa dolnej fermentacji:

  • Lager: Najbardziej powszechne piwo dolnej fermentacji. Charakteryzuje się klarownością, lekkim ciałem i delikatnymi smakami. Popularne style lagera to Pilsner, Helles, Dunkel, Märzen.
  • Bock: Mocniejsze piwo lagerowe, często o wyższej zawartości alkoholu. Warianty obejmują Traditional Bock, Doppelbock, Eisbock.
  • Schwarzbier: Ciemne piwo lagerowe o gładkim smaku i delikatnych nutach palonych.
  • Piwa Pszeniczne (Weizenbier): To piwa pszeniczne o niemieckim rodowodzie. Charakteryzują się wysokim udziałem pszenicy w składzie zbożowym, co nadaje im lekkość, aksamitność i owocowy aromat.

Piwa górnej fermentacji:

  • Ale: Ogólna kategoria piw górnej fermentacji, obejmująca wiele różnych stylów. Charakteryzują się bardziej złożonymi aromatami i smakami niż piwa dolnej fermentacji.
  • Pale Ale: Jasne piwo z wyraźnym aromatem chmielu.
  • India Pale Ale (IPA): Znane z intensywnego aromatu chmielu, zarówno w smaku, jak i zapachu.
  • Porter: Ciemne piwo o mocnej teksturze, z nutami kawowymi i czekoladowymi.
  • Sour Ale: To kategoria piw charakteryzujących się kwasowością, która może wynikać z naturalnej fermentacji, dodatku kwasów, bakterii kwasu mlekowego lub dzikich drożdży. Istnieje wiele różnych stylów Sour Ale, w tym Berliner Weisse (niemieckie, lekkie, kwasowe piwo), Gose (piwo z dodatkiem soli i ziół).

Piwo kraftowe Pinta

Na polskim rynku możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie wyjątkowymi piwami kraftowymi, które zachęcają zarówno nowych jak i doświadczonych piwoszy niezwykłymi aromatami i smakami chmielów z całego świata, a co najważniejsze swoją wysoką jakością, unikatowością oraz tradycją.

Warto również wspomnieć o kulturze piwnego degustowania, która zyskuje na znaczeniu w Polsce. Wydarzenia piwne, festiwale kraftowe oraz bary specjalizujące się w piwach rzemieślniczych zyskały rzesze zwolenników, zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy na temat piwnego świata. To wszystko sprawiło, że piwo stało się dla wielu nie tylko napojem, ale prawdziwym doświadczeniem kulinarnym.

Piwo kraftowe Italo

Czy podobał Ci się artykuł? Zostaw proszę swoją ocenę.