Galeria trunków - Whisky

Piwo kraftowe Porter Bałtycki i jego święto Baltic Porter Day

Porter Bałtycki

Piwa kraftowe stanowią prawdziwą rewolucję na polskim rynku piwnym. To nie tylko napój, to pasja, kreatywność i wyjątkowy smak skondensowane w każdym łyku. Wraz z rosnącym zainteresowaniem kulturą piwa rzemieślniczego, piwo kraftowe stało się symbolem innowacji i wyrafinowania smakowego. Liczba fanów piwa kraftowego, jak i sam rynek piw rzemieślniczych coraz bardziej się rozrasta, dlatego nie mogło ich zabraknąć również w naszym sklepie. 

Co wyróżnia piwa kraftowe? 

Jest to specjalnie warzone, często małymi partiami piwo, tworzone przez niezależne browary rzemieślnicze w całej Polsce. Charakteryzuje się ono większą eksperymentalnością w zakresie smaków, składników oraz różnorodnością stylów, dzięki czemu każda butelka jest niepowtarzalnym doznaniem smakowym. Możemy znaleźć wiele, nieraz niezwykłych stylów warzenia piwa, jednakże najczęściej spotykane z nich to IPA, Pale ale, Sour ale, Stout, Weizen oraz Porter i to właśnie przy tym stylu się dzisiaj zatrzymamy. 

Porter - historia powstania ciemnego piwa

Porter to piwo ciemne, dolnej fermentacji wywodzące się z Anglii, a pierwsze wzmianki o tym trunku pełnym nut palonego słodu, czekolady, kawy i karmelu sięgają XVIII wieku. Styl ten, zyskał popularność wśród robotników portowych, którzy szukali bardziej treściwego piwa po ciężkim dniu pracy w porcie, stąd nazwa Porter. Niestety (albo na szczęście) przez blokady morskie Napoleona w XIX wieku, kraje bałtyckie zostały odcięte od dostaw swojego ulubionego ciemnego piwa. 

W taki właśnie sposób powstał Porter Bałtycki, który od swojego angielskiego kuzyna różni się wyższą zawartością alkoholu oraz słodu palonego. Warto też dodać, że Porter Bałtycki nadaje się do leżakowania, dzięki czemu z czasem zyskuje na smaku oraz szlachetności. 

Porter Bałtycki

Porter Bałtycki cechuje się głębokim brązowym kolorem, często z refleksami rubinowymi. To piwo jest znane ze swojej bogatej i pełnej faktury, z wyraźnymi nutami palonego słodu, czekolady, kawy i karmelu. Chociaż może wydawać się podobny do imperialnego stoutu, Porter Bałtycki ma zazwyczaj łagodniejszą gorycz i jest bardziej ułożony w smaku.

Baltic Porter Day

Bardzo ważną inicjatywą promującą nasz bałtycki skarb jest Baltic Porter Day, czyli pomysł Marcina Chmielarza dzięki któremu cała Polska przemienia styczeń w miesiąc Portera Bałtyckiego. Już od 2016 roku każda trzecia sobota stycznia to dzień Portera Bałtyckiego. Po więcej informacji możecie zajrzeć na oficjalną stronę wydarzenia https://www.balticporterday.com, a jeśli chcecie zamienić jakikolwiek dzień w święto Porteru, zapraszamy Was do naszego sklepu w którym znajdzie się ciemne piwo dla każdego fana kraftu.

Czy podobał Ci się artykuł? Zostaw proszę swoją ocenę.