Galeria trunków - Whisky

Co to jest Bourbon? Odkryj amerykański trunek

Bourbon - Co to jest i jak powstaje?

Bourbon to trunek, którego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Pomimo swojej ogromnej popularności, ta amerykańska whiskey często zostaje w cieniu swojej starszej szkockiej siostry. Niesłusznie, ponieważ bourbon to równie ciekawa droga do zbadania w świecie alkoholi.

Bourbon od samego początku swojego istnienia jest mocno zakorzeniony w historii Stanów Zjednoczonych, bowiem pierwsze informacje na temat jego produkcji sięgają już XVIII wieku. To właśnie wtedy na terenie hrabstwa Bourbon w Kentucky powstały pierwsze destylaty podobne do trunku, który znamy dzisiaj.

Aby trunek mógł nosić miano bourbona, musi spełniać kilka kryteriów: produkowany jest w USA, zawiera co najmniej 51% kukurydzy w zacierze, dojrzewa w nowych, wypalonych od środka dębowych beczkach, a jego destylacja nie przekracza 160 proof (80% alkoholu). Bourbon różni się od szkockiej whisky przede wszystkim składem zacieru i procesem starzenia, co nadaje mu charakterystyczny słodki i bogaty smak.

Rodzaje Bourbona

Bourbon występuje w kilku odmianach, które różnią się składem i procesem starzenia:

  • Straight Bourbon: dojrzewa co najmniej 2 lata.
  • Small Batch: produkowany w małych, ręcznie wyselekcjonowanych partiach.
  • Single Barrel: pochodzi z jednej beczki, co nadaje mu unikalny charakter.
  • Bourbon Rye: zawiera większą ilość żyta w zacierze, co dodaje mu pikantnego smaku.

Do najbardziej popularnych bourbonów możemy zaliczyć:

Four Roses bourbon

Four Roses to łagodny bourbon, idealny dla początkujących. Charakteryzuje się delikatnymi nutami owocowymi, miodem i wanilią, z łagodnym finiszem. Świetnie nadaje się do koktajli.

Four Roses Single Barrel pochodzi z jednej beczki, co sprawia, że każda butelka ma unikalny smak. Dominuje w nim bogaty profil smakowy z nutami dębu, wanilii, karmelu i przypraw korzennych, zakończony łagodnym finiszem.

Four Roses Small Batch skomponowany z kilku wyselekcjonowanych beczek, co nadaje mu złożony smak. Można wyczuć nuty karmelu, wanilii, dojrzałych owoców i przypraw, z gładkim, długotrwałym finiszem.

Jim Beam bourbon

Jim Beam jeden z najbardziej znanych bourbonów na świecie. Charakteryzuje się zrównoważonym smakiem z nutami wanilii, karmelu i dębu. Amerykański klasyk, który dzięki swojej wszechstronności podbija od lat świat. Jego podstawowa wersja sprawdza się zarówno solo, jak i w wielu koktajlach.

Bulleit bourbon

Bulleit znany ze swojego wysokiego udziału żyta w zacierze, co nadaje mu wyrazisty, pikantny smak. Dominują w nim nuty przypraw, dębu i pomarańczy, z wyraźnym, ostrym finiszem.

Bulleit Rye to bourbon o wysokiej zawartości żyta (95%), co czyni go wyjątkowo pikantnym. Można wyczuć intensywne nuty pieprzu, dębu i przypraw korzennych, z długim, wyrazistym finiszem.

Knob Creek bourbon

Knob Creek to bourbon o pełnym ciele, złożonym smaku i długim finiszem. Dominują nuty dębu, wanilii, orzechów i przypraw. Jest to bourbon dla koneserów, którzy cenią sobie głębię i intensywność smaku.

Knob Creek Rye charakteryzuje się wyrazistym, pikantnym profilem z nutami dębu, cynamonu, wanilii i przypraw korzennych. Jest to trunek o bogatym, złożonym smaku i długim finiszem.

Wild Turkey 101 bourbon

Wild Turkey 101 to bourbon o wysokiej zawartości alkoholu (50,5%), co nadaje mu intensywną pikantność. Dominuje w nim profil smakowy z nutami karmelu, syropu klonowego, miodu, kakao, a nawet dżemu pomarańczowego. Jest to trunek dla tych, którzy lubią wyraziste, mocne alkohole z długim, rozgrzewającym finiszem.

Jak widać, Bourbon nie jest tylko odmianą whisky, ale niesamowicie ciekawą i złożoną gałęzią alkoholowego świata. Każda marka i rodzaj oferuje niezapomniane doznania smakowe, a bardziej klasyczne odmiany dają nam pole do popisania się jako domowy barman.

Czy podobał Ci się artykuł? Zostaw proszę swoją ocenę.