Galeria trunków - Whisky

Temperatura podawania wina - Jak uniknąć błędów?

Kieliszek wina

Właściwa temperatura podawania wina gwarantuje odpowiednie uwypuklenie i podkreślenie jego walorów zapachowych i smakowych. Niestety wskazówki dotyczące temperatury wina są bardzo często ignorowane, przez co nawet najlepsze wino podane w nieodpowiedniej temperaturze będzie smakowało miernie. Dlatego też zanim zabierzemy się do degustacji powinniśmy opanować przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat.

Temperatura wina, jaka powinna być ?

Jak ogólnie wiadomo wina białe podajemy w temperaturze niższej niż wina czerwone. Dlatego też przed przyjściem gości wina białe i różowe najczęściej wkładamy do lodówki (najlepiej na najniższą półkę na około pół godziny). Natomiast wina czerwone podajemy w temperaturze pokojowej. Pamiętać jednak należy, że w dawnych czasach ciepłota w pomieszczeniach utrzymywała się na poziomie 18 °C, natomiast obecnie temperatura utrzymuje się znacznie powyżej 20°C i jest w przypadku wina za wysoka.

Kwestia właściwej temperatury wina nie jest oznaką snobizmu, a debatowanie nad tym, czy wino będzie lepsze w temperaturze 13°C czy 14°C jest tematem spornym, ale chodzi o to, że 14°C to nie to samo co 25°C panujące w kuchni, czy pokoju. Smak wina i jego zapach zmieniają się diametralnie po schłodzeniu bądź ogrzaniu. 

Wino, któro zostało podane w za wysokiej temperaturze ma zapach zdominowany przez alkohol. Natomiast zbyt niska temperatura powoduje, że nie czujemy większości zapachów, a smak jest mocno ograniczony. Takie wino może wydawać się zupełnie płaskie, sprawia wrażenie wina wodnistego, bez wyrazu. Wyjątkiem są jedynie niektóre wina musujące, które zawierają dużo więcej kwasów niż jakiekolwiek inne wino, a podajemy je schłodzone do 8-10°C.

Czego nie należy robić z winem?

Powinniśmy pamiętać, że wino jest bardzo wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury, więc nie wolno schładzać wina w zamrażalniku, ani podgrzewać np. w gorącej wodzie. Takie praktyki gwarantują znaczne obniżenie jego jakości, a nawet zmarnowanie butelki. Jeszcze gorszym pomysłem jest wrzucenie kostek lodu do kieliszka. Pamiętajmy, że wino należy traktować delikatnie, a cierpliwość czekania na właściwą temperaturę wina odpłaci się bogatym smakiem i pelnią bukietu.

Źródło: ogólnie dostępne informacje.

Czy podobał Ci się artykuł? Zostaw proszę swoją ocenę.