Galeria trunków - Whisky

Jak otworzyć wino bez korkociągu - 5 kreatywnych sposobów

Jak otworzyć wino

Jak otworzyć wino gdy nie mamy korkociągu? Czy to spontaniczne spotkanie ze znajomymi, czy wycieczka w plener, zawsze może zdarzyć się sytuacja w której po prostu zapomnieliśmy korkociągu. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z naszego ulubionego wina. A więc co należy zrobić w takiej sytuacji?

Niestety większość z niekonwencjonalnych metod wiąże się z ryzykiem kontuzji, czy uszkodzeniem butelki lub samego wina, należy więc pamiętać, aby zachować ostrożność. Najlepszym sposobem, który eliminuje jakiekolwiek ryzyko jest oczywiście kupno wina zakręcanego, które nie odbiega jakością od win korkowanych. Coraz częściej spotykane są również wina w puszkach, które świetnie sprawdzają się na spotkania w plenerze.

Jak otworzyć wino bez otwieracza? 

1. Wciskamy korek do butelki

Najłatwiejszym sposobem jest po prostu wcisnąć korek do środka butelki. Musimy wyposażyć się w jakiś prosty, sztywny przedmiot, jak widelec, patyk czy śrubokręt. Niestety przy tej metodzie nie możemy ponownie zabezpieczyć butelki i co najgorsze korek może wpłynąć na smak naszego wina.

2. But lub książka

Innym sposobem jest użycie buta lub książki z miękką okładką. Należy postawić butelkę w cholewce buta, a następnie zdecydowanymi, ale nie za silnymi ruchami uderzać podeszwą buta o płaską i twardą powierzchnię, na przykład o drzewo. Można zamiast buta użyć książki, która amortyzuje uderzenia. Po kilku uderzeniach korek powinien na tyle wysunąć się z butelki, że będzie możliwe jego wyciągnięcie.

3. Nóż i widelec

Do kolejnej metody będziemy potrzebować noża i widelca. Należy wbić nóż w środek korka, tak aby chociaż połowa ostrza znalazła się w środku, a następnie wsunąć widelec w ostrze noża i podciągając go do góry zablokować. Następnie kręcimy naszym prowizorycznym narzędziem dookoła, tak aby korek zaczął się wysuwać. W ten oto sposób otworzysz z pewnością każde wino czerwone.

4. Zapalniczka

Bardzo spektakularnym sposobem jest podgrzanie szyjki butelki zapalniczką. Podgrzewając pustą przestrzeń pomiędzy winem, a korkiem, ciśnienie w butelce będzie rosnąć, w skutek czego korek powinien wystrzelić. Należy jednak pamiętać, aby podgrzewać naszą butelkę równomiernie i nie za szybko, ponieważ istnieje ryzyko pęknięcia szkła. Pamietajmy rownież o tym, aby trzymać butelkę przez ściereczkę lub inny gruby materiał, aby uniknąć poparzenia. Na pewno wyskakujący z hukiem korek jest spektakularnym widowiskiem, niestety metoda ta jest nieprzewidywalna i nie zawsze możemy osiągnąć zamierzony efekt.

5. Metoda sabrage

Niesamowitą metodą otwierania wina, o której chcielibyśmy wspomnieć jest metoda sabrage. Wymaga ona jednak niesamowitej precyzji oraz doświadczenia. Polega na przesuwaniu szabli wzdłuż korpusu i szyjki butelki tak, aby oderwać korek. Jest to na pewno mało praktyczny sposób, aczkolwiek bardzo ciekawy i niezwykle widowiskowy.

Kreatywne pomysły na powszechny problem otwarcia wina bez korkociągu

Jak już dobrze wiemy brak korkociągu to nie koniec świata, zawsze możemy znaleźć sposób, aby delektować się naszym winem, wystarczy odrobina kreatywności i nieco zręczności. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem z powyższych jest zakup wina zakręcanego lub w puszce, które świetnie sprawdzają się podczas wiosennego czy letniego relaksu w plenerze.

Czy podobał Ci się artykuł? Zostaw proszę swoją ocenę.