Galeria trunków - Whisky

Viognier - szczep winogron, który prawie zaginął

Viognier

Viognier jest to biała odmiana winogron utożsamiana najczęściej z Doliną Rodanu we Francji. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od miasta Vienne, które położone jest w południowo-wschodniej części Francji, region Owernia-Rodan-Alpy, wzdłuż rzeki Rodan. Z powodu dużego zagrożenia różnymi chorobami, między innymi mączniakiem, szczep ten sprawiał wiele problemów w uprawie, niemal znikając całkowicie z winiarskiej mapy świata. Na szczęście dziś Viognier podbija cały świat, a jego uprawy możemy znaleźć w Ameryce Południowej oraz Północnej, Australii, Brazylii, Nowej Zelandii czy nawet w Afryce.

Barwa, smak i aromat win szczepu Viognier

Wina ze szczepu Viognier charakteryzują się pełną, prawie złotą barwą oraz wyrazistym bukietem kwiatowym, w którym dominują nuty brzoskwini, dojrzałej moreli, kwiatów pomarańczy i akacji, często z delikatnymi akcentami miodu i przypraw. W ustach są one pełne, owocowe i zaskakująco jedwabiste, z dobrze zbalansowaną kwasowością i delikatnym finiszem. Jednakże trzeba pamiętać, że wina z tego szczepu wraz z wiekiem tracą swój owocowy i kwiatowy aromat dlatego poleca się pić je młode.

Ciekawostką jest, że Viognier wykorzystywany jest jako szczep uzupełniający w winach czerwonych.  Grona białe stanowią zaledwie kilkuprocentowy dodatek, który pełni w winach czerwonych podwójną funkcję: wzbogaca aromaty wina o nuty kwiatowe oraz przyczynia się do utrwalenia ciemniejszej barwy wina.

Z czym najlepiej podawać Viognier?

Wina z tego szczepu świetnie pasują do mocno przyprawionych dań kuchni azjatyckiej, ale również doskonale komponują się z kuchnią śródziemnomorską, zwłaszcza daniami z ryb, owoców morza, drobiu oraz kremowymi sosami.

Viognier w końcu przeżywa swój okres świetności. Szczep, który był na granicy wyginięcia, teraz cieszy wszystkich miłośników wina swoimi wieloma odmianami z każdego zakątka świata. A więc nie pozostaje nam nic innego niż dać się ponieść Viognierowi w smakowe i aromatyczne doznania.

Czy podobał Ci się artykuł? Zostaw proszę swoją ocenę.