Galeria trunków - Whisky

Malbec - Wina, które zachwycają

Malbec szczep wina

Malbec to szczep winorośli pochodzący z Francji. Odmiana argentyńska tego szczepu zyskała szczególne uznanie i popularność, stając się jednym z najbardziej charakterystycznych szczepów tego kraju. Malbec znany jest ze swojej głębokiej barwy i intensywnego aromatu, w smaku wina są wyraziste i owocowe, z dobrze zintegrowanymi taninami i przyjemną kwasowością.

Historia i pochodzenie szczepu Malbec

Malbec ma swoje korzenie w regionie Bordeaux we Francji, gdzie był popularnym składnikiem wina typu Bordeaux blend. Jednakże jego popularność w regionie spadła z powodu wrażliwości na mróz i choroby grzybowe. W XVIII wieku został sprowadzony do Argentyny, gdzie szybko znalazł nowy dom w klimacie i glebie Andów. Dzięki temu stał się głównym szczepem wina Argentyny, szczególnie w regionie Mendoza.

Smak i aromat win Malbec

Szczep ten zachwyca nie tylko swoją barwą i aromatem, ale także smakiem pełnym śliwek i jagód oraz subtelnymi akcentami wanilii i kakao. Średnie taniny i nieduża kwasowość szczepu pozwalają na niezapomniane doznania. Argentyńska odmiana Malbeca jest delikatniejsza i bardziej owocowa, zaś francuska odmiana charakteryzuje się mocniejszymi taninami oraz ciemniejszą barwą.

Warunki pogodowe oraz terenowe w regionie Mendoza w Argentynie pozwoliły winogronom w pełni osiągnąć swój niesamowity potencjał. Powstałe wino prezentuje nam bardziej dojrzałe i owocowe nuty, dzięki dłuższej ekspozycji na intensywne słońce, jakie zapewniają duże wysokości w okolicy argentyńskich gór.

Jakie potrawy pasują do tego szczepu?

Malbec doskonale komponuje się z grillowanym mięsem, stekami, żeberkami oraz daniami kuchni argentyńskiej. Mocne przyprawy jak najbardziej pasują do tego szczepu. Sery pleśniowe, grzyby czy grillowane warzywa będą smacznie z nim współgrały.

Choć Malbec ma swoje korzenie we Francji, to Argentyna stała się jego prawdziwym domem, gdzie szczep osiągnął swoje najwyższe możliwości. Oba kraje oferują wspaniałe wina Malbec, ale ich różnice pozwalają koneserom odkrywać różnorodność i bogactwo tego wyjątkowego szczepu. Bez względu na to, czy wybierasz się w podróż przez smakowe krajobrazy Francji czy Argentyny, Malbec zapewni niezapomniane doznania dla Twojego podniebienia.

Czy podobał Ci się artykuł? Zostaw proszę swoją ocenę.