Galeria trunków - Whisky

Sauvignon Blanc - Przewodnik dla miłośników wina

Szczep Sauvignon Blanc

Czym jest Sauvignon Blanc? Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczepów na całym świecie, znany ze swojego unikalnego charakteru oraz intensywnego smaku i aromatu. Pierwotnie uprawiany we Francji, lecz obecnie możemy cieszyć się i delektować różnorodnymi odmianami z różnych kontynentów. 

Pochodzenie szczepu Sauvignon Blanc

Historia Sauvignon Blanc zaczyna się od regionu Bordeaux we Francji, gdzie od wieków stanowi integralną część mieszanki w winach białych. Poza Francją Sauvignon Blanc znalazł swój drugi dom w Nowej Zelandii, gdzie osiągnęło światową sławę dzięki intensywnym aromatom owoców tropikalnych i cytrusowemu charakterowi. Chile, Austria, czy nawet stan Kalifornia w USA, również dołączyły do grona producentów Sauvignon Blanc, prezentując swoje własne, niepowtarzalne style.

Charakter win Sauvignon Blanc

Wina Sauvignon Blanc są znane ze swojej rześkości i żywych kwasów, co czyni je idealnymi towarzyszami do lekkich i świeżych potraw. Pasują doskonale do owoców morza, sałatek z kozim serem, kurczaka, a nawet kuchni azjatyckiej czy greckiej. Również grillowane warzywa świetnie odnajdą się w towarzystwie Sauvignon Blanc.

Smak i style Sauvignon Blanc

Dzięki swojej różnorodności smakowej i stylom, są również doskonałym wyborem do picia na świeżym powietrzu podczas ciepłych letnich dni. Należy pamiętać o różnicach w smaku w zależności od pochodzenia wina z tego szczepu. 

Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii (np. Old Coach Road czy Sheep Dreams) dzięki dużemu nasłonecznieniu będzie uderzało nas swoim owocowym charakterem pełnym tropikalnych smaków oraz bardzo ciekawymi nutami agrestu. 

Odmiana z doliny Loary we Francji charakteryzuje się bardziej ziołowymi aromatami, mineralnymi nutami oraz wysoką kwasowością, zaś wina z cieplejszego regionu Francji, np. Bordeaux, dzięki fermentacji w dębie mogą mieć kremowe nuty oraz są one mniej mineralne. 

Ciekawe różnice możemy również znaleźć w innych częściach świata. Kalifornijskie Sauvignon Blanc jest wyraźnie mniej kwasowe, odmiana z Austrii charakteryzuje się swoją rześkością, a chilijskie wina z tego szczepu cieszą kwasowo-owocowym profilem.

Phantasm

Dodatkowo bardzo ciekawym wykorzystaniem winogron Sauvignon Blanc jest pył Phantasm, który tworzony jest ze skórek winogron z Nowej Zelandii. Produkt ten „wchodzi w reakcję” z drożdżami i uwalnia olbrzymie ilości Thioli, czyli związków, które odpowiadają za mocny aromat i smak guawy, grejpfruta, winogron i cytrusów. Wykorzystuje się go w produkcji piw kraftowych na całym świecie, również w Polsce. Phantasm nadaje piwu aromaty i smak białego wina i winogron co tworzy bardzo ciekawe doznanie smakowe. 

Sauvignon Blanc to zdecydowanie jeden z tych szczepów, których nie można pominąć w podróży przez świat win. Bez względu na to, czy wybierasz się do Francji, Nowej Zelandii czy innego zakątka świata, odkryjesz niezliczone warianty tego wyjątkowego wina, zawsze zaskakujące i zachwycające podniebienie.