Galeria trunków - Whisky

Wermut - mieszanka ziołowych aromatów

Wermut Martini

Wermut to mieszanka ziołowych aromatów, goryczy i delikatnej słodyczy, która od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród koneserów alkoholi. Niezwykłe połączenie smaków i aromatów czyni go idealnym zarówno do degustacji solo oraz jako kluczowy składnik w wielu klasycznych koktajlach.

Wermut co to jest?

Wermut to niezwykle aromatyczny napój alkoholowy, który jest wynikiem maceracji różnych ziół, korzeni, przypraw i owoców w winie lub destylatach spirytusowych. Jest to napój ocharakterystycznym smaku i aromacie, który może być spożywany samodzielnie jako aperitif lub digestif lub jako składnik koktajli.

Historia i pochodzenie Wermutu

Historia wermutu sięga starożytności, kiedy to powstawały pierwsze napoje ziołowe, głównie w celach leczniczych. Jednakże trunek bliżej znany nam jako wermut powstał około połowy XVI wieku we Włoszech. Początkowo służył do celów leczniczych, lecz już w XIX wieku barmani coraz częściej używali go do znanych nam powszechnie drinków takich jak Negroni lub Manhattan

Rodzaje Wermutu

Są dwa sposoby rozróżnienia wermutów. Pierwszym z nich jest podział na podstawie zawartości cukru. W tym przypadku mamy wermuty gorzkie, wermuty wytrawne oraz słodkie. Można też rozróżnić wermuty na podstawie ich barwy, czyli wermuty białe lub czerwone. Wermuty białe, które są wytrawne, zazwyczaj posiadają zawartość alkoholu na poziomie 18%, podczas gdy wermuty słodkie, zarówno białe, jak i czerwone, charakteryzują się nieco niższym poziomem alkoholu 15-16%.

Wermut z czym pić?

Typowo, wermuty wytrawne spożywa się jako aperitif, gdzie dodatek ekstraktu z piołunu może poprawić trawienie i pobudzić apetyt. Natomiast wermuty słodkie często są spożywane jako wina deserowe, choć oba rodzaje mają szeroki zakres innych zastosowań. 

Jednym z najbardziej popularnych wermutów jest na pewno wermut Martini, który często możemy spotkać w koktajlach takich jak Negroni, Manhattan, Martini czy Gibson. 

Bardzo ciekawym wyborem może być hiszpański Xalar, stworzony ze wzmocnionego białego wina Grenache. Dzięki połączeniu 30 różnych roślin, ziół i przypraw możemy poczuć złożoność, świeżość i delikatność z nutą goryczy w jego trwałym i unikalnym charakterze. Pełen niuansów, gdzie dominują nuty balsamiczne, suszonych kwiatów oraz skórek z cytrusów. Serwowany z typowymi hiszpańskimi przekąskami, takimi jak oliwki, orzechy czy kawałki sera, Xalar staje się nieodłącznym elementem hiszpańskiego stylu życia i gastronomii.

Wermuty bezalkoholowe

Dzięki szybkiemu rozwojowi rynku bezalkoholowego, możemy cieszyć się smakiem naszych ulubionych drinków z wermutem nawet jeśli nie mamy ochoty na alkohol. Tutaj z pomocą przychodzido Martini, które w swojej ofercie ma zarówno czerwone Vibrante jak i białe Floreale. Wermuty w wersji bezalkoholowej z pewnością usatysfakcjonują każdego konesera tego śródziemnomorskiego trunku.

Wermut to nie tylko napój, to także symbol elegancji i wyrafinowanego smaku. Niezależnie od tego, czy pijemy go solo czy jako część koktajlu, wermut zawsze zachwyca swoją kompleksowością i bogactwem aromatów. Dlatego warto poznać ten niezwykły trunek i cieszyć się jego smakiem w różnych formach.

Czy podobał Ci się artykuł? Zostaw proszę swoją ocenę.