Galeria trunków - Whisky

Glenfiddich Orchard Experimental - Single Malt z jabłkowym akcentem

Glenfiddich Orchard Experimental

Glenfiddich Orchard, piąta edycja z serii „Experimental Series”, to whisky, która wykracza poza tradycyjne ramy produkcji single malt, oferując nowatorskie podejście do procesu dojrzewania. Inspiracją dla tej edycji była współpraca mistrza destylacji Glenfiddich, Briana Kinsmana, z Matildą Temperley z Somerset Cider Brandy Company, rodzinnej firmy specjalizującej się w produkcji Somerset Pomona, unikalnego połączenia brandy jabłkowej i soku jabłkowego. 

Glenfiddich Orchard Experiment dojrzewał przez ostatnie cztery miesiące w beczkach po Somerset Pomona Spirit, co nadało mu wyjątkowy charakter. Taka metoda dojrzewania sprawiła, że jest to jedyny single malt na świecie, który zyskał takie wykończenie.

Glenfiddich Orchard Experimental cena 319,90 zł - 329,90 zł
Gdzie kupić w dobrej cenie?
  • Kraj: Szkocja
  • Rodzaj: single malt
  • Pojemność: 0.7
  • Zawartość alkoholu: 43 %

Aromat whisky Glenfiddich Orchard Experimental

Już przy pierwszym kontakcie Glenfiddich Orchard ujawnia bogaty bukiet owocowy, przypominający sad pełen dojrzałych jabłek, gruszek, brzoskwiń i winogron. Aromaty te są delikatnie zrównoważone nutami wanilii, miodu, mlecznych krówek oraz słodkiego pieczywa. Subtelne tony dębowe dodają kompozycji głębi, nie przytłaczając przy tym owocowej świeżości.

Smak Glenfiddich Orchard

Na podniebieniu whisky ta oferuje złożoną, dość słodką paletę smaków. Dominują tu waniliowy budyń, karmel i toffi, które przeplatają się z drożdżówką z jabłkiem i gruszkami. Delikatna nuta cynamonu i białego pieprzu dodaje pikantności, a subtelne tony dębowe w tle podkreślają całość.

Finisz Glenfiddich Orchard

Finisz Glenfiddich Orchard jest średnio długi, z wyraźnymi nutami wanilii, pieczonych jabłek i wody różanej. Szczypta kuchennych przypraw i dębowe akcenty zamykają degustację, pozostawiając przyjemne, ciepłe wrażenie.

Glenfiddich Orchard to intrygująca propozycja dla miłośników whisky, którzy poszukują nowych, nietuzinkowych doznań smakowych. Eksperymentalny charakter tej edycji, wynikający z dojrzewania w beczkach po Somerset Pomona Spirit, nadaje jej unikalny profil smakowy, który z pewnością zadowoli zarówno koneserów, jak i osoby dopiero odkrywające świat whisky. Debiutująca w kwietniu 2022 roku edycja jest dowodem na to, że Glenfiddich wciąż przesuwa granice możliwości w sztuce destylacji, oferując produkty o wyjątkowej jakości i innowacyjnym charakterze.

Warto również spojrzeć na whisky spoza Szkocji, takie jak japońska Hibiki Suntory Whisky oraz Tenjaku Blended Japanese Whisky. Hibiki Suntory Whisky, znana ze swojego złożonego smaku i eleganckiego charakteru, oferuje bogate aromaty owoców i kwiatów, co sprawia, że jest doceniana na całym świecie. Natomiast Tenjaku Blended Japanese Whisky charakteryzuje się delikatnym, dobrze zbalansowanym profilem, idealnym do codziennej degustacji. Te japońskie whisky, podobnie jak Glenfiddich Orchard Experimental, ukazują różnorodność i innowacyjność w świecie whisky, oferując unikalne doznania smakowe.