Galeria trunków - Drinki

Salty Dog - Drink z ginem, sokiem grejpfrutowym i solą

Salty Dog drink z ginem i sokiem grejpfrutowym

Salty Dog to koktajl, który zachwyca swoją prostotą i unikalnym połączeniem smaków. Jego orzeźwiający i lekko słony charakter sprawia, że jest idealnym wyborem na gorące letnie dni. Smak Salty Doga to kompozycja ginu, świeżo wyciśniętego soku grejpfrutowego oraz soli na brzegu szklanki, która nadaje drinkowi wyjątkowy, zaskakujący akcent.

Gin, będący bazą tego koktajlu, wprowadza do niego wyraziste nuty jałowca i ziół, które doskonale współgrają z kwaskowatością grejpfruta. Świeżo wyciśnięty sok grejpfrutowy dodaje drinkowi soczystości i naturalnej słodyczy, przełamanej charakterystyczną goryczką, która orzeźwia i pobudza zmysły. Sól na brzegu szklanki tworzy intrygujący kontrast, wzbogacając smak koktajlu o słony element, który podkreśla i równoważy kwasowość soku grejpfrutowego.

Przepis na Salty Dog

Składniki:

  • 50 ml ginu lub wódki
  • 100 ml świeżo wyciśniętego soku grejpfrutowego
  • Sól do zwilżenia brzegu szklanki (najlepiej gruba sól)
  • Kostki lodu

Jak przygotować Salty Dog:

  1. Zwilż brzeg szklanki (najlepiej highball) kawałkiem cytryny lub grejpfruta, a następnie zanurz go w soli, aby pokryć brzeg.

  2. Do szklanki wypełnionej lodem wlej gin lub wódkę.

  3. Dodaj świeżo wyciśnięty sok grejpfrutowy i delikatnie wymieszaj.

  4. Udekoruj drink plasterkiem grejpfruta, jeśli chcesz.

Nazwa i pochodzenie drinka Salty Dog

Salty Dog to koktajl, który ma swoje korzenie w pierwszej połowie XX wieku. Jego historia jest ściśle związana z innym popularnym drinkiem o nazwie Greyhound, który składa się z ginu lub wódki oraz soku grejpfrutowego. Greyhound pojawił się po raz pierwszy w amerykańskich barach około lat 30. XX wieku i szybko zyskał popularność dzięki swojej prostocie i orzeźwiającemu smakowi.

Salty Dog jest w zasadzie wariacją Greyhounda, do której dodano słony element w postaci brzegu kieliszka pokrytego solą. Ten drobny, ale znaczący dodatek przekształcił klasyczny drink w coś zupełnie nowego i wyjątkowego. Pomysł dodania soli mógł być inspirowany popularnością Margarity, w której również używa się soli na brzegu szklanki, aby wzbogacić smak koktajlu.

Salty Dog zyskał swoją nazwę, która nawiązuje do morskiej terminologii - „salty dog” to slangowe określenie doświadczonego żeglarza. Można przypuszczać, że dodatek soli mógł być hołdem dla morskiego klimatu, kojarząc się z wiatrem, morzem i przygodą.

Czy podobał Ci się przepis na drink? Zostaw proszę swoją ocenę.